UNICEF vyzval Izrael, aby okamžite povolil prístup humanitárnej pomoci do Gazy
UNICEF vyzval Izrael, aby opäť povolil prístup konvojov s humanitárnou pomocou do Pásma Gazy.
Detský fond OSN tak apeluje na zmiernenie utrpenia jedného milióna detí a mladých ľudí v tejto palestínskej enkláve.
„Od 2. marca 2025 nie je umožnený prístup do Gazy žiadnej humanitárnej pomoci - je to najdlhšie obdobie blokády pomoci od začiatku vojny,“ upozornil v sobotu regionálny riaditeľ UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku Edouard Beigbeder. Viedlo to podľa neho k nedostatku potravín, bezpečnej pitnej vody, prístreškov a zdravotníckych zásob.
Bez nevyhnutných zásob pravdepodobne stúpne miera podvýživy, chorôb a ďalších nepriaznivých podmienok, ktorým by sa dalo predísť, ako aj k zvýšeniu miery detskej úmrtnosti, dodal Beigbeder.
„Tisícky paliet s humanitárnou pomocou od UNICEF-u čakajú na vstup do Pásma Gazy,“ zdôraznil. „Väčšina tejto pomoci je život zachraňujúca, namiesto záchrany životov však trčí v sklade. Musí sa okamžite povoliť jej vstup. Toto nie je voľba alebo dobročinnosť; toto je povinnosť vyplývajúca z medzinárodného humanitárneho práva,“ upozornil Beigbeder. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Bývalí izraelskí rukojemníci zadržiavaní Hamasom žiadajú Trumpa o pomoc pri prepustení zvyšných rukojemníkov.
(TASR)Hamas tvrdí, že je pripravený uzavrieť s Izraelom komplexnú dohodu o ukončení vojny. O čiastočnú dohodu záujem nemá.
(TASR)Úrad civilnej ochrany v Gaze hlási za sobotu 17 obetí izraelského bombardovania, mnoho ďalších ľudí je nezvestných.
(TASR)Hamas má nový návrh na ukončenie vojny. Zahŕňať má prepustenie všetkých rukojemníkov a päťročné prímerie.
(TASR)Pri izraelskom útoku na Gazu zahynuli najmenej štyria ľudia, desiatky ďalších uviazli pod troskami budovy.
(TASR)Delegácia Hamasu sa v Káhire stretne s egyptskými sprostredkovateľmi, predostrie svoju víziu o ukončení vojny.
(TASR)Trump diskutoval s Netanjahuom o možnosti povoliť dodávky jedla a liekov do vojnou zdevastovaného Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Izraelské nálety na Pásmo Gazy neprežilo najmenej 22 ľudí, oznámili miestni záchranári a zdravotníci.
(TASR)