Rodné mesto ukrajinského prezidenta Zelenského, kde sa v pondelok konali pohreby niektorých z dvoch desiatok obetí, vrátane deviatich detí, ktoré o piatkovom večeri zabila ruská raketa, ovládol hnev a pobúrenie.
Deti sa v tom čase hrali na hojdačkách a na pieskovisku, mŕtve telá ležali pohádzané okolo v tráve, napísala v pondelok agentúra AP a pripomenula, že útok si vyžiadal viac ako 70 ranených. Vek obetí siaha od troch po 79 rokov, poznamenala agentúra Reuters.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Nežiadame o súcit. Žiadame hnev sveta," napísal šéf mestskej správy Oleksandr Vilkul na sociálnej sieti Telegram. Zastúpenie úradu OSN pre ľudské práva na Ukrajine uviedlo, že išlo o najkrvavejší zásah proti deťom od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 a jeden z najviac smrtiacich útokov v tomto roku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v nedeľu vyhlásil, že iba americký protiraketový systém Patriot by mohol podobnému útoku zabrániť, a dodal, že poveril ministrov obrany a zahraničia, aby pracovali na posilnení protivzdušnej obrany, najmä so Spojenými štátmi, ktoré by mohli "zastaviť akýkoľvek teror".
Ako na "malé slniečkárka v triede" spomína učiteľka Iryna Cholodová (59) na sedemročnú Arinu a jej vrstevníka Radyslava, zabitých pri piatkovom útoku. Spomínala, aký bol Radyslav pyšný na to, že sa smie zúčastniť školskej akcie zbierajúcej potravu pre túlavé zvieratá. "Držal tašku ako poklad, chcel pomôcť," povedala agentúre AP.
Ale po piatku zostanú "dve lavice v mojej triede navždy prázdne", povedala učiteľka. "Ako mám povedať rodičom, aby vrátili ich učebnice? Ako mám bez nich učiť? "dodala.
Päťdesiatpäťročná učiteľka Natalja Slobodňuková spomína na svojho 15-ročného žiaka Danyla Nikitského ako na "iskru", ktorá nabíjala triedu energiou a pomáhala organizovať školské výlety a ďalšie akcie.
"Keď išiel Danylo, polovica triedy išla tiež. Tak ho mali radi," povedala AP. Dodala, že učitelia prežívajú so svojimi žiakmi ich radosti i smútky, no teraz ju frustruje bezmocnosť.
"Bolesť ťa trhá na kusy a uvedomuješ si, že nemôžeš nič urobiť. Nič, čo by to napravilo. Len si bolesť nesieš navždy," povedala.
Frustrácia trápi aj Natalju Frejlichovú, ktorá učila deväťročného Hermana Tripoleca, zabitého pri piatkovom útoku. "Dokonca ani poriadne truchliť nie je možné," povedala po tom, čo plánovanú pietnu slávnosť narušilo vyhlásenie ďalšieho leteckého poplachu.
Kvílenie sirén sa ozývalo v pravoslávnom kostole, kde pozostalí plakali nad rakvou deväťročného Hermana. Práve sa hral na hojdačke, keď ihrisko zasiahla raketa, napísala agentúra Reuters. "Naozaj miloval život, bol ako slnečný lúč," povedala chlapcova krstná Inna.
Miestni duchovní usporiadali bohoslužbu na ihrisku, kde obyvatelia vytvorili provizórny pamätník s hračkami a plyšákmi. Ďalšie pohreby obetí boli naplánované na celý deň, dodala Reuters.
Pred vojnou žilo v priemyselnom meste Kryvyj Rih, ktoré je pravidelne terčom ruských rakiet a dronov, asi 600-tisíc ľudí. V meste sa v pondelok začal trojdňový smútok za obete.
"Nikdy nezabudneme, nikdy neodpustíme," napísal na sociálnej sieti Vilkul a sľúbil, že pomsta bude nevyhnutná, pretože ide o nepremlčateľný zločin.
Obrázky zakrvavených tiel pohodených po dvore s ihriskom rozdúchali nový hnev na Rusko, ktoré od rozpútania vojny proti Ukrajine zabilo tisícky ukrajinských civilistov.
Moskva - bez predloženia dôkazov - tvrdí, že piatkový útok mieril na stretnutie ukrajinských vojakov a zahraničných inštruktorov a že zabil až 85 z nich, čo Kyjev odmietol ako dezinformáciu.
Policajné zábery z osobných kamier, overené agentúrou Reuters, ukázali, ako sa záchranári v chaotických chvíľach po útoku starajú o vystrašených obyvateľov a plačúce deti. (ČTK)