Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo v krajine zhruba 13-tisíc civilistov
Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo v krajine približne 13-tisíc civilistov, odhaduje Organizácia Spojených národov.
Povedal to Bezpečnostnej rade koordinátor OSN pre núdzovú pomoc Tom Fletcher, informovala agentúra DPA.
Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) si vojna vyžiadala najmenej 12 910 civilných obetí vrátane 682 detí. V období od 24. februára 2022 do 31. marca 2025 zároveň utrpelo zranenia ďalších 30 700 osôb. Fletcher však ozrejmil, že skutočné čísla sú pravdepodobne ešte vyššie. Iba od konca februára do konca marca zahynulo viac než 170 ľudí, píše DPA.
Pri ruských útokoch aj naďalej zomierajú civilisti. Medzi poslednými bol úder na priemyselné mesto Kryvyj Rih, kde raketa zasiahla i detské ihrisko. Koordinátor zdôraznil, že dochádza k opakovanému porušovaniu medzinárodného práva na Ukrajine i v rámci ďalších svetových konfliktov.
„Nielenže rázne nestojíme za medzinárodným právom, ale v niektorých prípadoch ho dokonca znehodnocujeme,“ zdôraznil Fletcher. „Táto skutočnosť spája všetky konflikty, a pokiaľ vaše princípy platia len pre vašich oponentov, nejde o humanitárne princípy," dodal. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruského veľvyslanca v Berlíne nepozvali na spomienkové podujatie po odporúčaní ministerstva zahraničia.
(TASR)Európski predstavitelia upustili od myšlienky presadiť do ďalšieho balíka sankcií proti Rusku zákaz dovozu LNG. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na vytvorenie tlaku na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ruské úrady systematicky zabavujú domovy Ukrajincom, ktorí utiekli z mesta Mariupoľ. Čítaj ďalej
Viac ako 40 percent zbraní, ktoré používajú ukrajinské sily na bojisku, je domácej výroby. Čítaj ďalej
Do Českej republiky prvýkrát v histórii neprúdi ruská ropa, rozšírenie západného ropovodu TAL je hotové.
(TASR)Na rokovania s americkými a európskymi spojencami do Paríža pricestovala tiež ukrajinská delegácia. Čítaj ďalej
Rusko chce nasadiť vojakov KĽDR aj na ukrajinskom území, tvrdí šéf Centra boja proti dezinformáciám Kovalenko. Čítaj ďalej