Estónsko zadržalo ropný tanker z ruskej „tieňovej flotily“
Estónske námorníctvo zadržalo neďaleko ostrova Aegna ropný tanker Kiwala, ktorý je súčasťou ruskej tieňovej flotily.
Loď sa neplavila pod žiadnou vlajkou a smerovala z indického mesta Sikka do ruského prístavu Usť-Luga.
Veliteľ estónskeho námorníctva Ivo Värk na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že zadržanie tankera nesúvisí s poškodením kritickej infraštruktúry. Dodal, že na plavidlo uvalila sankcie za predchádzajúce aktivity Európska únia a najmenej tri nečlenské krajiny EÚ.
„Účelom zadržania je skontrolovať dokumenty a právny štatút lode. Prehliadku na palube vykonávajú príslušné orgány,“ povedal Värk.
Estónske úrady začali zadržanie tankera pripravovať vo štvrtok večer ešte predtým, ako vstúpil do výhradnej ekonomickej zóny Estónska.
Veiko Kommusaar z estónskej pohraničnej stráže uviedol, že zadržaný tanker sa neplavil pod nijakou vlajkou, čo je zakázané. „Estónsko využilo svoje právo zadržať plavidlo na inšpekciu,“ konštatoval.
V rámci prehliadky sa kontroluje technický stav lode, poistenie a doklady 24 členov posádky. Kapitánom lode je čínsky štátny príslušník a počas doterajšieho vyšetrovania spolupracoval.
Podľa ukrajinského portálu WarSanctions je plavidlo Kiwala súčasťou ruskej tieňovej flotily a podieľa sa na vývoze ruskej ropy a ropných produktov do tretích krajín. Portál ďalej uvádza, že jeho majitelia sa často menili, aby sa predišlo odhaleniu priamych väzieb na Rusko a utajili sa skutoční príjemcovia nákladu. Portál tiež tvrdí, že tanker Kiwala sa plaví pod vlajkou Džibutska. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro. Zabil najmenej jednu ženu a sedem ďalších ľudí zranil. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin prirovnal amerického miliardára Muska k tvorcovi sovietskych rakiet Sergejovi Koroljovovi. Čítaj ďalej
Ukrajinské drony napadli základňu ďalšej ruskej raketovej brigády, ktorá sa podieľala na útoku na mesto Sumy. Čítaj ďalej
Ukrajina dosiahla pokrok v rokovaniach s USA o nerastných surovinách výmenou za ďalšiu vojenskú podporu. Čítaj ďalej
Žiadny demokratický štát by takúto koloniálnu zmluvu nepodpísal, vraví ekonóm o americko-ukrajinskej dohode o nerastoch.
(SME)Severná Kórea buduje svoju najväčšiu bojovú loď. Bez Rusov by ju zrejme nepostavili.
(SME)Rusko nie je na mier pripravené. Takzvané mierové rokovania za 24 hodín trvajú štvrtý mesiac. Píše Michal Havran.
(SME)Maďarsko získa ďalšie štyri gripeny, Saab v Budapešti zakladá vývojové centrum. Čítaj ďalej