Minister vnútra zaútočil na advokáta Petra Kubinu
Minister vnútra kritizoval advokáta Petra Kubinu. Vraj „nedošlo k úspechu vo veci“, ktorú riešil v mene ministerstva.
Šutaj Eštok oznámil, že na základe toho Kubinovi neuhradí odmenu 200-tisíc eur. Čo však minister zamlčal je to, že neúspech vo veci spôsobila vládna novela Trestného zákona.
V kombinácii s nálezom Ústavného súdu týkajúcim sa trestu prepadnutia majetku spôsobila, že štát napokon neuspel v sporoch o majetok odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.
Práve jeho sa zákazka týkala, pričom už vopred bolo v zmluve uvedené, že k vyplateniu odmeny zastropovanej na maximálne 195-tisíc eur dôjde len prípade úspešnosti na súdoch.
Kubina v reakcii na vyhlásenie Šutaja Eštoka hovorí o tom, že s takto uzavretou zmluvou nemala advokátska kancelária Dentons problém, pretože si bola istá svojím právnym názorom. Ten sa najprv začal potvrdzovať.
V spore išlo o to, že Bašternák v očakávaní uloženia trestu prepadnutia majetku previedol na blízke osoby v úmysle zabrániť jeho prepadnutiu v prospech štátu. Ten sa pokúšal dostať k majetku cez súdy.
„S neodkladnými opatreniami sme na okresnom súde uspeli, čo následne potvrdil aj krajský súd. Vďaka tomu bol majetok ochránený pred ďalšími prevodmi. Išlo celkovo o šesť neodkladných opatrení,“ vysvetlil Kubina.
Následne bol Dentons úspešný aj v konaní o odporovacích žalobách v merite veci. Súd prikázal rodičom Bašternáka vydať do konkurznej podstaty nehnuteľný majetok, ktorý na nich odsúdený previedol pár dní pred svojím právoplatným odsúdením. Keďže všetky odporovacie žaloby boli prakticky identické a všetky mala na stole tá istá sudkyňa, očakával sa rovnaký výsledok aj vo zvyšných piatich konaniach.
Lenže do toho prišiel spomínaný nález Ústavného súdu a následne aj novela Trestného zákona.
„Z trestu prepadnutia majetku urobila de facto mŕtvy inštitút,“ hovorí Kubina s tým, že Bašternák následne podal rovnako ako mnohí ďalší odsúdení návrh na obnovu konania a uspel. Súd napokon zrušil jeho konkurz, čo malo automaticky za následok zastavenie konania o našich odporovacích žalobách.
„V týchto sporoch sme teda priebežne dosahovali stopercentnú úspešnosť, čo bolo aj verejne známe,“ povedal Kubina s tým, že štát si spomenutými zmenami dobrovoľne v tomto boji „odsekol obe ruky”.
To, že cez tento spor teraz Šutaj Eštok útočí na exministra vnútra Romana Mikulca či na advokátov, označil za smutno-smiešne.
„Nabudúce si asi rozmyslím, či sa budem unúvať štátu zadarmo pomáhať s naprávaním jeho vlastných chýb. A keď áno, tak si za to nechám aj zaplatiť,“ dodal Kubina. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Ani Bombic, ani Bratčikov. Dôvod, prečo Meta zablokovala profily Huliakovho ministerstva, nesúvisí s napojením na dezinfoscénu.
(SME)Mlčaním sa začínajú obrady Veľkého piatka. Posolstvo Veľkej noci je radikálne. Píše Mariana Čengel Solčanská.
(SME)Poliaci pre slintačku a krívačku obmedzili dopravu zo Slovenska na svoje územie. Čítaj ďalej
Výsluch obvineného Daniela Bombica prerušili do zajtra do 13:00. Súd rozhodne o jeho stíhaní vo väzbe.
(SME)Súd rozhodne o návrhu vziať Bombica do väzby v piatok, je obvinený z extrémizmu.
(TASR)Vo viacerých okresoch Slovenska treba naďalej počítať s dažďom. Upozorňuje na to SHMÚ.
(TASR)Dezert potrebuje čas, radí víťaz Pečie celé Slovensko Pavol Nikov a ponúka recept na žĺtkové venčeky.
(SME)Vyrazte na túru pri Bratislave alebo prijmite pozvanie brazílskej ambasády. Pozrite si tipy, ako si užiť mesto zadarmo.
(The Slovak Spectator)