NYT: Hegseth o úderoch na Jemen písal aj do skupiny s jeho blízkymi na Signale
Americký minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu četovaciu skupinu v aplikácii Signal, v ktorej šíril podrobnosti o marcových útokoch na Jemen, informoval v nedeľu denník The New York Times.
V tejto skupine boli údajne na rozdiel od predstaviteľov americkej administratívy Hegsethovi blízki
Šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg v marci odhalil, že sa nedopatrením stal súčasťou konverzácie na Signale, v ktorej americkí predstavitelia vrátane Hegsetha, poradcu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza i viceprezidenta J.D. Vancea diskutovali o náletoch na povstalcov v Jemene. K nim skutočne došlo 15. marca.
Toto odhalenie vyvolalo rozruch a administratíve amerického prezidenta Donalda Trumpa kvôli neúmyselnému úniku informácií hrozí podľa AFP škandál. V tejto veci naďalej prebieha vyšetrovanie, ktoré vedie generálny inšpektor Pentagónu.
Noviny NYT s odvolaním sa na štyri nemenované zdroje napísali, že Hegseth sa o informácie o tých istých úderoch z 15. marca podelil aj s druhou skupinou na Signale, a to zhruba v rovnakom čase. Poskytnuté informácie „zahŕňali letové plány lietadiel F/A-18 Hornet zamerané na húsíov v Jemene“.
Americký denník poznamenal, že na rozdiel od úniku, keď bol do skupiny iniciovanej Waltzom omylom zaradený novinár Goldberg, vytvoril tento skupinový čet s názvom „Defense | Team Huddle“ sám Hegseth. Na prístup vraj používal súkromný telefón.
„V januári, ešte pred jeho potvrdením vo funkcii ministra obrany, zahŕňala (skupina) jeho manželku a približne tucet ďalších ľudí z jeho osobného a profesionálneho okolia,“ píše NYT s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s touto záležitosťou.
Hegsethova manželka Jennifer je novinárka a bývalá producentka televízie Fox News. Zamestnankyňou ministerstva obrany nie je, no s manželom niekoľkokrát cestovala do zahraničia a sprevádzala ho aj na dôverných stretnutiach s jeho náprotivkami, čo vyvolalo kritiku. Okrem nej boli v skupine aj Hegsethov brat Phil a osobný advokát Tim Parlatore, ktorí pôsobia v Pentagóne.
Skupinu Hegseth údajne pôvodne vytvoril ako fórum na diskusiu o bežných administratívnych záležitostiach alebo plánoch. Dva zdroje uviedli, že Hegseth tento čet zvyčajne nepoužíval na rozhovory o citlivých vojenských operáciách, a povedali, že sa ho nezúčastňovali iní predstavitelia na úrovni kabinetu.
AFP poznamenala, že článok NYT sa jej nepodarilo nezávisle overiť. Ministerstvo obrany USA bezprostredne nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Čína sa dôrazne vyslovila proti tomu, aby iné krajiny uzatvárali medzi sebou akékoľvek obchodné dohody na úkor jej záujmov. Čítaj ďalej
Nálety amerických síl na jemenské hlavné mesto Saná si v noci vyžiadali najmenej 12 mŕtvych a 30 zranených. Čítaj ďalej
Salvádorský prezident Bukele navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej