Rokovania o prímerí na Ukrajine by sa mali začať bez podmienok, tvrdí prezident Juhoafrickej republiky
Rokovania o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou by sa mali začať bez podmienok, vyhlásil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
Ramaphosa v prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Pretorii povedal, že rokovania o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou by sa mali začať bez podmienok.
Odkazoval tým napríklad na možné odstúpenie územia Ukrajiny Rusku, o ktorom sa v posledných dňoch diskutuje.
Americký prezident Donald Trump v stredu ostro skritizoval Zelenského za odmietnutie uznať ruskú okupáciu polostrova Krym.
Takýto postoj podľa jeho slov škodí mierovým rokovaniam s Ruskom a je prekážkou pre dosiahnutie dohody o prímerí.
Juhoafrická republika sa v otázke vojny na Ukrajine snaží prezentovať ako neutrálna strana, no má dobré vzťahy s Ruskom. Obe krajiny tiež patria do zoskupenia BRICS, ktoré spochybňuje hospodársky poriadok ovládaný Západom, píše AFP.
Na otázku, či bude Ukrajina musieť v rámci mierových rokovaní odstúpiť nejaké územie Rusku, Ramaphosa odpovedal, že „by sa (o tom) malo hovoriť za rokovacím stolom“.
„Podelil som sa so (Zelenským) o našu vlastnú juhoafrickú skúsenosť a povedal som, že rokovania, ktoré ukončili nočnú moru apartheidu, sa konali bez akýchkoľvek podmienok,“ povedal Ramaphosa na tlačovej konferencii s ukrajinskou hlavou štátu.
Ramaphosa tento týždeň absolvoval i samostatné telefonáty s Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom o mierových rokovaniach na Ukrajine.
Zelenskyj pricestoval do Juhoafrickej republiky v noci na štvrtok, keď Rusko zaútočilo na ukrajinské hlavné mesto raketami a bezpilotnými lietadlami.
Podľa agentúry AFP tam zahynulo najmenej 12 ľudí a ďalších 90 utrpelo zranenia. Ukrajinský prezident preto oznámil, že ruší časť svojho programu v JAR, aby sa mohol vrátiť do Kyjeva. Išlo o jeho prvú návštevu krajiny, v rámci ktorej sa snažil posilniť medzinárodnú podporu Ukrajiny vzhľadom na narastajúci tlak zo strany Trumpa, píše AFP.
Ramaphosa a Zelenskyj sa stretli už viackrát pri pokusoch afrických lídrov o sprostredkovanie prímeria, no nedosiahli pri tom žiadny skutočný prelom, pripomína AFP.
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)Podpora Ruska a nasadenie vojakov KĽDR proti Ukrajine musia skončiť, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Čítaj ďalej
Nemecký minister obrany Pistorius kritizuje americké návrhy na rozsiahle odstúpenie ukrajinských území Rusku. Čítaj ďalej
Celosvetové vojenské výdavky vlani rekordne narástli, dosiahli 2,72 bilióna dolárov. Na štvrté miesto sa dostalo Nemecko.
(TASR)Americký prezident Trump vyzval Rusko, aby prestalo útočiť na Ukrajinu a podpísalo mierovú dohodu. Čítaj ďalej
Severná Kórea po prvý raz potvrdila, že vyslala vojakov do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša oklamať USA a ďalšie krajiny, a ďalej pokračovať vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Lavrov odmieta americký návrh, že USA prevezmú od Ruska kontrolu nad okupovanou záporožskou elektrárňou. Čítaj ďalej