Staronový primátor Piešťan tvrdí, že samospráva robila mosty a na cesty už toľko nezostalo. Čo sa plánuje robiť s mestským parkom či aká je spolupráca s kúpeľmi, odpovedal v rozhovore Peter Jančovič. (My Regióny)
Poslancov parlamentu, ktorí kandidovali v samosprávnych voľbách, voliči masovo odmietli. Napríklad OĽaNO ich do volieb postavilo 30 a uspeli štyria. V parlamentných voľbách však o kandidátke rozhodujú vedenia strán, niekedy len samotný predseda. (SME)
Rómskych starostov opäť pribudlo, bude ich 52. Obcí, kde majú Rómovia väčšinu, je podľa rómskeho atlasu 171. Niektorým nerómsky starosta vyhovuje.
(SME)Politológ Jozef Lenč hodnotí voľby v Trnave a Trnavskom kraji. Primátor Peter Bročka to podľa neho nebude mať ľahké. "Strata skoro dvoch desiatok percent podpory je naozaj znakom úpadku popularity primátora," hovorí v rozhovore. (My Regióny)
Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach. Ide o obce, kde sa voľby v sobotu vôbec nekonali, prípadne nebol zvolený starosta z dôvodu rovnosti hlasov, alebo sa kandidát vzdal a nebol zvolený dostatočný počet poslancov. Čítaj ďalej
Komunálne a župné voľby nakoniec dopadli lepšie, ako mnohí dúfali - nevyhral extrém ani fašisti. Prepadol Mizík, Mazurek, Suja, Kuffa aj ďalší. Neuspeli ale ani viacerí známi poslanci. Čítaj ďalej
Kandidáti to v týchto voľbách skúšali cez zábavné videoklipy, sľuby o tenise zadarmo alebo sa im stačilo spoľahnúť len na to, že nemali protikandidáta. Pozreli sme sa preto na niektoré bizarnosti, ktoré sa v kampani objavili. (SME)
Na voľbách najviac potešila účasť a neúspech extrémistov. Porazení sú hlavne voliči, ktorí neprišli, víťazmi najmä politici, ktorým sa masovo podarilo obhájiť svoje kreslá, hodnotí analytik Václav Hřích z agentúry AKO. (SME)
Karikatúra dňa od Vica: Kandidát
(SME)Ľudia chcú, aby parlamentní poslanci robili prácu v Národnej rade. V súvislosti s poslancami, ktorí vo voľbách neúspešne kandidovali do zastupiteľstiev, to v TV Joj Na hrane povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Čítaj ďalej
Slovensko má za sebou doposiaľ najzložitejšie voľby a vidieť to aj na počte lístkov, ktoré nie sú platné. Štát mal pritom päť rokov na to, aby si pre rozhodnutie o termíne volieb pripravil analýzy, ale nespravil to. (SME)
Obskúrne postavičky, ktoré sa dokážu zviezť na kandidátkach politických strán, sú v situácii, keď majú vystúpiť samy za seba, zväčša neprijateľné, smiešne a diskvalifikované z verejnej služby. Píše režisérka Mariana Čengel Solčanská. (SME)
Veľa sa nezmenilo, voliči si to neprajú. Hlas zobral Smeru, tri štvrtiny starostov a primátorov zostávajú. V regiónoch sú silnejšie strany, ktoré majú nejaké štruktúry.
(SME)Pri Hegerových slovách o otvorených dverách pre samosprávy niet čo namietať. Ešte by bolo dobre, keby to aj bola pravda. Za vlády jeho predchodcu a aj po nej sa na samosprávy prenášali želania a úlohy vlády. Píše Zuzana Kepplová. (SME)
Ak chce tím Matúša Valla osloviť voličov mimo Bratislavy a začať pôsobiť celoslovensky, teraz je ten bod, kedy musí začať na tom pracovať, hovorí Václav Hřích, šéf agentúry AKO. (SME) Čítaj ďalej
Samosprávne voľby veľa o budúcich parlamentných voľbách nepovedia. Hlas, Smer aj extrémisti sú silnejší, ako sa zdá. Na úspech vo veľkej politike stačí jeden líder - niečo ako v OĽaNO. (SME)
Drvivá väčšina primátorov a županov obhájila svoje posty, v priamom súboji prehral iba dlhoročný nitriansky župan Milan Belica. Pozrite si oficiálne výsledky komunálnych a župných volieb. (SME)
V spojených voľbách využila volebné právo štvorica väznených. Možnosť voliť malo sedem odsúdených a dvaja obvinení, nachádzajúci sa vo väzbe. Čítaj ďalej
Spojenie komunálnych volieb a volieb do VÚC neprinieslo úsporu výdavkov. Myslí si to šéfka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Eva Chmelová. Polícia spojenie volieb víta. (TASR)
Voľby na Slovensku si všimla aj americká tlačová agentúra AP. Voliči podľa nej uprednostnili stabilitu pred zmenou a nevyužili hlasovanie k tomu, aby potrestali vládu premiéra Hegera za vysokú infláciu vyvolanú rastúcimi cenami energií. (TASR)