História kresťanských vianočných piesní siaha zrejme až do 4. storočia v Ríme. Popularita kolied začala narastať v 13. storočí, keď sa začali z latinčiny prekladať aj do iných jazykov a stali sa neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Koledy zvyčajne opisujú narodenie Ježiša, návštevu troch kráľov, zvestovanie pastierom alebo zjavenie betlehémskej hviezdu. Koledy sú zväčša krátke a majú jednoduchú melódiu.
Najkrajšie slovenské koledy
Tichá noc
Tichá noc je azda najpopulárnejšia koleda, ktorá bola preložená do viac ako tristo jazykov. Ide o zhudobnenú báseň Stille Nacht od mladého kňaza Josepha Mohra, koledu Tichá noc prvýkrát zahrali na Štedrý večer v roku 1818 v Oberndorfe pri Salzburgu. My sme pre vás vybrali klasickejšie spracovanie Tichej noci od Peter Bič Project a tiež verziu Tichej noci od Pavla Haberu.
Nesiem vám noviny, počúvajte!
Tradične českou koledou je Nesiem vám noviny. Bola tiež preložená do angličtiny a nemčiny. Koleda hovorí o zvestovaní pastierom. Vypočujte si spracovanie koledy Nesiem vám noviny od Ondreja Kandráča.
Rolničky, rolničky
Medzi slovenskými koledami si svoje miesto našla aj pieseň Rolničky, rolničky. Ide o preklad americkej piesne s pôvodným názvom The one horse open sleigh z roku 1857. Anglický text nemá nič spoločné s Vianocami, ale aj tak sa pesnička stala jednou z najpopulárnejších vianočných piesní na celom svete.
Búvaj dieťa krásne
Tradičná slovenská koleda Búvaj dieťa krásne má veľmi pokojný text aj aranžmán. Ide vlastne o uspávanku, ktorá navodí počas Vianoc veľmi príjemnú atmosféru pokoja.
- Pozrite si text koledy Búvaj dieťa krásne a vypočujte si ju:
Narodil sa Kristus pán
Medzi tradičné kresťanské koledy patrí napríklad Narodil sa Kristus pán. Ide o pôvodne českú husitskú pieseň z 15. storočia, ktorá sa tradovala v českom a latinskom jazyku - pod názvom En virgo parit filium. V českom prevedení je koleda Narodil sa Kristus pán známa najmä z obľúbeného vianočného filmu Pelíšky.
Do hory, do lesa, valasi
Medzi známe vianočné piesne patrí aj koleda Do hory, do lesa, valasi. Vypočujte si koledu v podaní Ľudovej hudby Juraja Pecníka.
Poďme bratia do Betléma (Betlehema)
Na Slovensku je veľmi populárna aj vianočná koleda Poďme bratia do Betléma (ide o skomolený názov pre Betlehem), ktorá je o dosť rezkejšia ako obľúbenejšia Tichá noc. V rockovejšom prevedení pieseň Poďme bratia do Betlehéma prespievala aj kapela Tublatanka, ktorá si podľa nej nazvala aj svoj vianočný album.
Pásli ovce valasi
Aj koleda Pásli ovce valasi je pôvodne česká pieseň.
Daj Boh šťastia
Hoci jej text sa nespája priamo s Vianocami, tradičná kresťanská koleda Daj Boh šťastia je stále populárna v čase Vianoc aj v 21. storočí.
Keď tá jasná hviezda
Rezkou vianočnou koledou je aj trochu menej známa Keď tá jasná hviezda. Pekné spracovanie koledy spravila česká kapela Čechomor spolu so Zuzanou Smatanovou na ich albume Sváteční Čechomor.
Dobrý pastier sa narodil
Táto koleda opisuje narodenie Ježiša. Vypočujte si ju v ľudovom prevedení Plavuchovcov.
Aký je to svit
Ďalšia vianočná koleda o obľúbenej téme zvestovania pastierom.
Jak si krásne jezuliatko
Aj túto koledu sme si prebrali z Česka. Vypočujte si koledu Jak si krásne jezuliatko v prevedení od speváčky Katky Koščovej.
Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme vám
Jedna z menej známych vianočných kolied, no na krásou sa vyrovná aj tým tradičnejším.
Najkrajšie anglické koledy
Vianočná koleda po anglicky sa povie Christmas carol. Medzi najznámejšie patria Silent night (Tichá noc) a Jible bells (Rolničky). No mnohé ďalšie isto poznáte aspoň z počutia. Vypočujte si výber najznámejších vianočných kolied v angličtine:
Jingle bells
Jingle bells je jedna z najveselších anglických vianočných kolied, ktorú na Slovensku poznáme pod názvom Rolničky. Bola tiež prvou piesňou, ktorá sa vysielala z vesmíru.
We wish you a Merry Christmas
Túto ľudovú koledu z Anglicka preslávil v roku 1909 anglický skladateľ Arthur Warrell. Je veľmi populárna ja na Slovensku, kde sa často učí na hodinách angličtiny v čase Vianoc. Niekedy sa v pesničke namiesto we, čo znamená my, spieva I, ktoré značí prvú osobu jednotného čísla. Tak to je aj vo verzii od Binga Crosbyho:
Silent night
Anglická verzia Tichej noci, tak ako ju poznáme dnes, vznikla v roku 1859 v New Yorku.
O Christmas Tree
Vianočná koleda O Christmas Tree je prekladom tradičnej nemeckej piesne O Tannenbaum. Pôvodne išlo o ľudovú pieseň, ktorá nemala nič spoločné s Vianocami. Ani pôvodné nemecké slová na Vianoce neodkazujú, ale ospevujú stále zelenú jedľu ako symbol stálosti. S Vianocami sa začala spájať v roku 1824 vďaka skladateľovi Ernstovi Anschützovi. Vypočujte si anglickú verziu koledy od Pražského filharmonického orchestra a nemeckú od Nata Kinga Cola:
Deck the Halls
Ak vám nič nehovorí názov tejto anglickej vianočnej koledy, určite vám pamäť osvieži jej známy nápev Fa la la la la la la la la. Melódia je pôvodom z Walesu a jej text napísal škótsky hudobník Thomas Oliphant v roku 1862.
Joy to the World
Koleda Joy to the World je ďalšou z tých veselších a rýchlejších vianočných pesničiek. Vznikla v roku 1719 a v súčasnosti sa zvyčajne sa spieva k melódii od amerického skladateľa Lowella Masona z roku 1848, ktorý si ju vraj vypožičal od Georga Friderica Handela.
The twelve days of christmas
V tejto známej anglickej kolede sa vymenúvajú rôzne darčeky ako holubice, husi, dojky či bubeníkov, ktoré niekto dostal počas dvanástich dní Vianoc počnúc Prvým sviatkom vianočným. Vianočná pieseň pochádza z konca 18. storočia a jej najznámejšiu verziu zhudobnil anglický skladateľ Frederic Austin.
Vianočné koledy pre deti
Najlepšie koledy pre deti sú veselé a zrozumiteľné aj pre detskú myseľ. Vybrali sme rezké a pekné vianočné pesničky, ktoré zabavia aj tých najmenších.
Tichá noc
Tichá noc v podaní dua Paci Pac sa bude páčiť aj deťom, ktorým pomôže navodiť vianočnú atmosféru.
Rolničky, rolničky
Rolničky sú medzi deťmi jednou z najobľúbenejších kolied, najmä pre ich veselú melódiu.
Do hory, do lesa, valasi
Ďalšia veselá vianočná koleda, ktorá isto poteší všetky deti. Má tiež jednoduchý text na naučenie.
Poďme bratia do Betléma
Táto obľúbená vianočná koleda má priam rozprávkovú melódiu, deti si ju môžu spievať a aj si na ňu zatancovať.
Vstávajte pastieri
Koleda Vstávajte pastieri je ďalšia z tých veselších, ktorú sa deti môžu naučiť spievať.
Jak si krásne jezuliatko
Deťom sa môže páčiť aj koleda Jak si krásne jezuliatko, ktorá síce nie je veľmi energická, ale môže poslúžiť napríklad ako uspávanka.
Rusínske koledy
V rusínčine sa koledy volajú koľadki.
Viflejemi novina 250
Populárna rusínska koleda Viflejemi novina, čo v slovenčine znamená Betlehémska novina.
Koly jasna zvizda 20
Ide o rusínsku verziu vianočnej koledy u nás známej ako Keď tá jasná hviezda.