Michal Šimečka, DPhil. (10. mája 1984 v Bratislave) je predsedom hnutia Progresívne Slovensko a bývalým podpredsedom parlamentu.

Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford, kde v roku 2013 získal titul D.Phil (PhD) v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov. Pracoval tiež v Bruseli v Európskom parlamente a externe aj v think-tanku CEPS.
Významné míľniky
- Narodil sa 10. mája 1984 v Bratislave
- Bakalárske štúdium absolvoval na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v roku 2006, pokračoval na univerzite v Oxforde, kde v roku 2008 získal magisterský titul a v roku 2012 doktorandský titul DPhil (PhD) v oblasti politických vied
- V rokoch 2002 – 2004 písal pre denník SME, potom do roku 2006 pre Financial Times
- V rokoch 2007 – 2010 pracoval v Exlusive Analysis v Londýne ako analytik politického rizika
- V rokoch 2011 - 2014 sa stal poradcom pre zahraničnú politiku českého europoslanca za ČSSD Libora Roučku. Radil aj spoluzakladateľovi a už bývalému členovi Smeru, Borisovi Zalovi. Neskôr bol aj poradcom českého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka.
- Šimečka vstúpil v roku 2016 do vtedy ešte občianskeho združenia Progresívne Slovensko. To Ministerstvo vnútra zaregistrovalo ako politickú stranu 27. novembra 2017.
- V máji 2019 sa ako líder spoločnej kandidátky Progresívneho Slovenska a Spolu v eurovoľbách stal europoslancom. Získal 81 735 hlasov.
- V novembri 2019 bol zvolený za podpredsedu liberálnej frakcie Obnovme Európu (Renew Europe).
- Šimečku 18. januára 2022 zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu, čím sa stal prvým Slovákom v tejto funkcii v histórii
- Na sneme Progresívneho Slovenska 7. mája ho zvolili za predsedu strany, čím vo funkcii vystriedal Irenu Biháriovú.
- 2023 - Šimečku zvolili za podpredsedu parlamentu
- Poslanci vládnej koalície Smer, Hlas a SNS odvolali 17. septembra 2024 Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.
Mladosť a vzdelanie
Michal Šimečka sa narodil do významnej rodiny. Jeho dedko Milan bol filozofom, disidentom a pôsobil ako poradca Václava Havla. Otec Milan je slovenský spisovateľ a publicista.
Šimečka študoval na Univerzite Karlovej v Prahe, po dokončení bakalárskeho štúdia pokračoval na Oxfordskej univerzite, kde získal magisterské a doktorandské vzdelanie.
Kariéra a pôsobenie v politike
Michal Šimečka už počas štúdií prispieval do denníka SME, neskôr do Financial Times. K politickej kariére sa priblížil najprv prácou analytika politického rizika v Exlusive Analysis v Londýne. Skúsenosti so zahraničnou, resp. európskou politikou nadobúdal ako poradca českého europoslanca Libora Roučka za ČSSD, ale aj slovenského europoslanca a spoluzakladateľa Smeru, Borisa Zalu. Radil aj českému ministrovi zahraničných vecí Lubomírovi Zaorálkovi.
Po eurovoľbách 2019 sa napokon stal poslancom európskeho parlamentu, kde sa neskôr stal podpredsedom liberálnej frakcie Renew Europe a o tri roky neskôr dosiahol svoj najväčší úspech v európskej politike, keď bol zvolený za jedného zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu.
Do domácej politiky vstúpil prostredníctvom Progresívneho Slovenska, ktorého je predsedom. PS skončilo v predčasných parlamentných voľbách druhé za stranou Smer, Šimečku v roku 2023 zvolili za podpredsedu parlamentu.
Poslanci vládnej koalície Smer, Hlas a SNS odvolali 17. septembra 2024 Šimečku z postu podpredsedu parlamentu. Dôvody, ktoré vládna koalícia spísala do žiadosti o otvorenie schôdze parlamentu, nemajú oporu v dátach, na ktoré sa sami odvolávajú.
Najmä Smer a SNS tvrdili, že rodina Šimečkovcov mala mať vplyv na rozdeľovanie štátnych dotácií z ministerstiev spravodlivosti a kultúry, ktoré potom získali spriaznené nadácie a neziskové organizácie. V skutočnosti takýto záver nepotvrdil ani uniknutý návrh správy auditu ministerstva spravodlivosti.
Rodina a deti
Michal Šimečka žije s manželkou tanečnicou a choreografkou Soňou Ferienčíkovou, v roku 2020 sa im narodila dcéra Táňa.
Majetkové priznanie
Šimečka vlastní byt v bratislavskom Ružinove, ktorý kúpil v roku 2020 za vyše 330-tisíc eur, na byt si vzal hypotéku. Je majiteľom auta Volkswagen Tiguan v hodnote asi 30-tisíc eur. V roku 2020 zarobil v hrubom 90-tisíc eur. Prečítajte si článok o majetkových priznaniach a pomeroch v texte z augusta 2023 – Aké sú majetkové pomery lídrov PS a KDH
Sociálne profily a blogy
- https://blog.sme.sk/simecka (blog na SME)
- https://www.instagram.com/michalsimecka/ (Instagram)
- https://twitter.com/MSimecka (X – bývalý Twitter)
- https://www.facebook.com/miso.simecka/ (Facebook)