Ajman Zaváhirí

Ajman Zaváhirí

Bývalý líder al-Káidy
Odoberať tému

Vodca teroristickej siete al-Káida Ajman Zaváhirí bol niekoľko desaťročí jej významným ideológom, nikdy však neoživil štatút, aký mala za vlády jej charizmatického zakladateľa Usámu bin Ládina. 

Zaváhirí prišiel o život koncom júla 2022 počas amerického útoku dronom v Afganistane, keď ho na balkóne domu v Kábule, kde sa ukrýval, zabili dve rakety typu Hellfire.

Niekdajší eyptský očný chirurg zohral kľúčové úlohy pri útokoch al-Káidy na ambasády USA v Keni a Tanzánii v roku 1998, ako aj na atentátoch v USA z 11. septembra 2001, ktoré si vyžiadali takmer 3000 obetí.

Počas desiatich rokov, keď bol Zaváhirí na čele tohto zoskupenia, si však al-Káida už neobnovila svoje niekdajšie prominentné postavenie. Vodcom džihádistického hnutia sa stala agresívna skupina Islamský štát, ktorá obsadila rozsiahle územia Iraku i Sýrie a vyhlásila tam svoj kalifát, pripomína AFP. Aj keď však niektorí analytici tvrdili, že 71-ročný Zaváhirí je čoraz starší a pomalší, on sa podľa všetkého snažil opäť vybudovať al-Káidu v spojenectve s afganským radikálnym hnutím Taliban.

Bin Ládinov lekár

Predtým, než sa stal súčasťou disidentskej politiky, vyrastal Zaváhirí v pohodlnej domácnosti v egyptskej metropole Káhira. Jeho starý otec bol veľkým imámom káhirskej univerzity al-Azhar, jedného z najvýznamnejších centier sunnitskej islamskej teológie. Už v mladom veku mal však väzby na radikálnu islamistickú komunitu a v 15 rokoch ho údajne zatkli za členstvo v zakázanom Moslimskom bratstve.

V Egypte strávil tri roky vo väzení za militantnosť. Počas pobytu vo väzení bol údajne kruto mučený, čo niektorí považujú za dôvod jeho násilného radikalizmu. Zapletený bol aj do zavraždenia prezidenta Anwara as-Sádáta v roku 1981 či masakry zahraničných turistov v Luxore v roku 1997.

Následne sa v Afganistane spojil s bin Ládinom. Dvere džihádu sa mu otvorili v roku 1980, keď bol mladým lekárom na káhirskej klinike a dostal lákavú ponuku -  liečiť islamských bojovníkov proti sovietskym jednotkám v Afganistane. Postupne sa stal sa hlavným stratégom al-Káidy a bin Ládinovým osobným lekárom, čo ešte viac zdôrazňovalo ich blízke vzájomné väzby.

Zaváhirí bol jedným zo signatárov bin Ládinovej "fatvy" z roku 1998, ktorou vyzýval na útoky proti Američanom, a pravidelne sa začal objavovať po boku vtedajšeho vodcu al-Káidy. Často motivoval stúpencov tejto teroristickej siete svojimi ohnivými prejavmi s výraznou gestikuláciou a pohľadom spoza okuliarov s hrubým rámom, uvádza AFP.

Bin Ládin poskytoval al-Káide charizmu a peniaze, ale Zaváhirí do nej priniesol taktiku a organizačné schopnosti potrebné na zaradenie militantov do siete buniek vo všetkých krajinách sveta, všíma si agentúra AP.

"Bin Ládin k nemu vždy vzhliadal," uviedol expert na terorizmus Bruce Hoffman z univerzity v Georgetowne. Rovnako ako bin Ládin, aj Zawahrí po útokoch z 11. septembra 2001 zmizol. Prežil niekoľko pokusov o atentát a opätovne vyvracal fámy, podľa ktorých prišiel prišiel o život. Zostal však v hľadáčiku USA, ktoré za dolapenie ponúkali odmenu vo výške 25 miliónov dolárov.

Zatienený  IS

Vodcom al-Káidy sa Zaváhirí stal dva mesiace po tom, čo Spojené štáty v Pakistane v roku 2011 zlikvidovali bin Ládina. Nový džihádistický vodca však zostával na úteku v afgansko-pakistanskom pohraničí. Al-Káida mala už v tom čase oveľa menší rozsah a bola zatienená organizáciou Islamský štát. Napriek tomu však dokázala byť naďalej bezpečnostnou hrozbou prostredníctvom silných odnoží v Jemene, Afrike a východnej Ázii.

 Analytici označili vodcovstvo Zaváhirí skôr za akúsi poradnú radu než koherentné, centralizované velenie. Nikdy sa neštítil verejne sa vyhrážať svojim nepriateľom a udržiaval si spojencov v radoch tých, ktorých odradila taktika Islamského štátu - napríklad s hnutím Taliban, píše AFP.

Nový život s Talibanom 

Opätovné uchopenie moci v Afganistane hnutím Taliban zrejme dodalo al-Káide nádej na silnejšiu budúcnosť. Zo správy Organizácie Spojených národov (OSN) z júla vyplýva, že Zawahrí v poslednom období preukazoval "zvýšený komfort a schopnosť komunikovať" s blízkymi spojencami v administratíve Talibanu.

Je nepravdepodobné, že by sa Zaváhirí v krátkodobom horizonte pustil do medzinárodných útokov -  chcel sa vyhnúť hanbe pre nové vedenie Kábulu, uvádza sa v správe. OSN v dokumente dodala, že je "medzinárodný kontext pre al-Káidu priaznivý" a sieť má v úmysle opätovne získať uznanie ako vodca globálneho džihádu", uzatvára AFP.

Zdroj: TASR

 

Zobraziť viac
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako USA dostali strojcu útoku na Dvojičky.

a 2 ďalší 3. aug
Zawahrí na videozázname z roku 2006.

Zawahrí zomrel pri leteckom útoku.

a 1 ďalší 2. aug
Ajman Zawahrí na videonahrávke z roku 2006.

Nie je zrejmé, že nahrávka pochádza z posledného obdobia.

TASR 12. sep
Egypťan Zawáhirí sa stal vodcom al-Káidy po tom, ako jeho predchodcu Usámu bin Ládina zabili v roku 2011 americké sily v pakistanskom Abbottabade.

Manželku Ajmana Zawáhirího mali zajať pri hranici s Afganistanom

TASR 23. aug
Ilustračné foto.

Na internete sa vo štvrtok objavila nová videonahrávka s posolstvom vodcu al-Káidy Ajmana Zawahrího.

TASR 24. aug
Ilustračné foto.

Ajmán Zawahrí apeloval tiež na džihádistov, aby zostali vytrvalí, zmenili svoju taktiku na partizánsku vojnu.

TASR 24. apr
Ajman Zawáhirí.

Oznámenie SITE prevzala tlačová agentúra Reuters s poznámkou, že nemohla overiť autentickosť nahrávky.

TASR 25. júl
Ajman Zawáhirí.

Al-Káida vyjadruje oddanosť vodcovi Talibanu už od 90. rokov, keď Usámovi bin Ládinovi poskytol útočisko vtedajší talibanský režim v Afganistane.

TASR 11. jún
Al-Džazíra uviedla, že dostala krátke vyhlásenie od skupiny, ktorú založil džihádista Mochtár Belmochtár. Hlási sa v ňom k zodpovednosti za útok.

Rijád popravil väzňov začiatkom tohto roka. Jedným z nich bol aj popredný šiitský duchovný Nimr an-Nimr.

TASR 14. jan

Životopis

Vek
71 rokov
Narodenie
19. 6. 1951 (Gíza, Egypt)
Úmrtie
31. 7. 2022
Našli ste chybu? Napíšte nám

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťZatvoriť reklamu