Bašár Asad (11. septembra 1965) je zvrhnutý sýrsky prezident. Bašár prevzal moc v Sýrii v prezidentských voľbách v roku 2000, ktoré sa konali po smrti jeho otca Háfiza Asada. Jeho rodina vládla Sýrii 54 rokov, z toho posledných 24 rokov bol pri moci Bašár. Sýrske povstalecké skupiny ho zvrhli v 8. decembra 2024.

Asad prevzal moc v prezidentských voľbách v roku 2000, ktoré sa konali po smrti jeho otca Háfiza Asada. Sýrskemu parlamentu vtedy trvalo iba niekoľko hodín, kým zmenil ústavu s cieľom znížiť minimálny vek prezidenta zo 40 rokov na Bašárov vek – prezidentský kandidát mal v tom čase iba 34 rokov. V samotných prezidentských voľbách zároveň nemal protivníka, v podstate išlo skôr o referendum.
Moc však zdedil po otcovi náhodou – nástupcom mal byť pôvodne Bašárov brat Básel, ktorý v roku 1994 zahynul pri dopravnej nehode. Udalosti nakoniec Bašára vytrhli z Londýna, kde v tom čase získal titul z oftalmológie a vrátil sa domov, aby nastúpil do školiaceho procesu.
Občiansku vojnu v roku 2011 v krajine spustilo potlačenie prodemokratických demonštrácií. Do konfliktu sa postupne zapojili rôzne regionálne a zahraničné sily: na strane vládnych vojsk Rusko, Irán či libanonské hnutie Hizballáh. Vojna si podľa odhadov vyžiadala okolo 600-tisíc ľudských životov, približne polovicu mŕtvych tvorili civilisti. Sýrska vláda je obviňovaná z vojnových zločinov vrátane nasadenia chemických zbraní. OSN už v roku 2012 oznámila, že Asadov režim sa dopustil vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Tie isté zločiny ale spáchali tiež povstalci.
Asadov pád spôsobil rýchly postup rebelov v decembri 2024, ktorí dobyli sýrsku metropolu v priebehu niekoľkých hodín. Bašár aj s rodinou utiekol 8. decembra 2024 do Ruska, kde dostal politický azyl.
